Witold Pilecki

Witold Pilecki
Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Druh, Witold
Pilecki na předválečné fotografii
Pilecki na předválečné fotografii

Narození13. května 1901
Oloněc, Ruské impérium
Úmrtí25. května 1948 (ve věku 47 let)
Varšava, Polsko
PříbuzníMaria Pilecka (sourozenec)
Vojenská kariéra
Hodnostplukovník (in memoriam)
Válkyprvní světová válka
polsko-sovětská válka
druhá světová válka
VyznamenáníŘád bílé orlice
Řád Polonia Restituta
Kříž za chrabrost
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Witold Pilecki (13. května 1901, Oloněc25. května 1948, Varšava) byl polský voják, který v listopadu 1939 spoluzaložil Tajnou polskou armádu (polsky Tajna Armia Polska), odbojovou skupinu na území okupovaného Polska, a později člen odbojové organizace Zemská armáda (Armia Krajowa). V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz I., aby získal zpravodajské informace o chodu tábora a zorganizoval odboj mezi vězni. Díky zprávám, které sepsal, se ke Spojencům dostaly první informace o nacistických zločinech páchaných v tomto základním koncentračním táboře - v původních kasárnách polské armády. V roce 1943 z tábora unikl a v srpnu 1944 se zúčastnil varšavského povstání.

Po válce pracoval jako agent polské exilové vlády a v Polsku shromažďoval informace o sovětských zločinech na Polácích. Komunistická tajná policie ho však odhalila a zatkla. Přes mučení při výsleších neprozradil žádné citlivé informace a byl popraven v květnu 1948 v Mokotovském vězení ve Varšavě. Pileckého jméno bylo po celou dobu komunistického režimu v Polsku zakázané a památka na něho se téměř vytratila. Avšak v roce 1990 byl rehabilitován a následně několikrát vyznamenán a povýšen in memoriam. Jeho činy se postupně dostaly do širšího povědomí a tento důstojník je považován za jednoho z největších polských hrdinů 40. let 20. století.[1]

V roce 2020 o Witoldovi Pileckém vyšla česky kniha Dobrovolník, od britského autora Jacka Fairweathera.

„Já si myslím, že jedna z těch nejtěžších částí, když se snažíte pochopit Pileckého příběh je to, že on měl pocit, že neuspěl, že v Auschwitzu selhal, protože jeho úkol bylo podat zprávu na západ a on měl pocit, že se mu to nepodařilo. Co já jsem chtěl udělat v té knize, bylo ukázat, že se ty jeho zprávy opravdu dostaly z tábora ven."

Jack Fairweather v Hyde Parku Civilizace na ČT24 3.6.2023[2]

  1. Auschwitz inmate Pilecki – ‘diamond among heroes’. Polskie Radio dla Zagranicy [online]. [cit. 2020-11-15]. Dostupné online. 
  2. STACH, Daniel. Hyde Park Civilizace [online]. ČT24, 2023-6-3. Čas 55:42 od začátku stopáže. Dostupné online. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search